poniedziałek, 18 kwietnia 2011

ZABYTKI NA MAZURACH


Zabytki Mazur

MazuryMyśląc o Warmii i Mazurach, automatycznie wyobrażamy sobie czyste jeziora, stare lasy i nieskażoną przyrodę - słusznie! Ale Mazury to coś więcej, niż natura – to także atrakcyjne zabytki, które warto zobaczyć.
Wypoczynek nad mazurskimi jeziorami to wielka przyjemność - możemy opalać się do woli, pływać, wiosłować, korzystać z uroku żaglówki, wędkować, jeździć na nartach wodnych, spacerować itd.
Jednak Mazury mają do zaoferowania dużo więcej! Jeśli zepsuje się pogoda lub gdy znudzisz się już leżeniem nad wodą, możesz pozwiedzać Mazury – gwarantujemy, że jest co oglądać iwypoczynek na Mazurach może być naprawdę inspirujący oraz rozwijający!
Zabytki Mazur
Wśród mazurskich zabytków szczególnie polecamy te umiejscowione w Bartoszycach i Kętrzynie – naprawdę warto zwiedzić kętrzyński zamek i obejrzeć rzeźby w Bartoszycach.
Kętrzyński zamek to przykład architektury gotyckiej, powstał około 2-giej połowy czternastego wieku i posiada burzliwą, pełną zwrotów akcji historię. Budowla była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana, ze względu na liczne pożary, które miały miejsce w jej obrębie, na zewnętrzne ataki a także potrzeby mieszkańców. Obecnie w zamku mieści się warte zwiedzenia Muzeum Regionalne oraz biblioteka. Najstarsze eksponaty muzealne pochodzą z piętnastego wieku i obejmują meble, obrazy oraz rzeźby.
W Bartoszycach można obejrzeć przepiękną, gotycką Bramę Lidzbarską, zwieńczoną wieżą z zegarem mechanicznym. Brama to jedyna pozostałość po miejskich murach obronnych. Zabytek przechodził od średniowiecza wiele modernizacji, ale do dziś widać, że to architektura gotyku – brama zbudowana jest z czerwonej cegły z białymi dekoracjami a wieża posiada gotyckie okna i wnęki.
W Bartoszycach można także zobaczyć dwie prymitywne, pogańskie rzeźby, zwane Bartkami albo babami. Rzeźby są niewysokie, przedstawiają ludzi. Badacze nie potrafią określić, kiedy powstały ani kto je stworzył, nie wiadomo także, w jakim celu powstały kamienne baby. Niektórzy sądzą, że to rzeźby regionalnych bóstw, inni, że to miejscowi bohaterowie lub bożki szczęścia, pewności jednak nie ma.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz